Ücret Yönetimi

Çalışanlar için bir gelir, kurumlar için ise mali tablolarda bir gider kalemi! Oysa doğru ücret yönetimi, bu gider kaleminden de "geliri ve karlılığı" arttırıcı önemli bir araç. Kurum içi dengeyi nasıl sağlarız, piyasaya göre nasıl konumlanmalıyız, değişken ücret hangi kriterlere göre hesaplanmalı, sabit-değişken oranı ne olmalı, Toplam Ücret Paketi hangi bileşenlerden oluşmalı?

Bu soruların yanıtlarını bulmak için aşağıdaki konularda birlikte çalışıyoruz ve çözümler üretiyoruz:

- Kurumun kısa-orta-uzun vadeli planlarının anlaşılması, sistemin temelini oluşturacak organizasyon yapısının, iş tanımlarının ve yetkinliklerin gözden geçirilmesi, gerekli güncellemelerin yapılması
- Ücret ve Toplam Ücret Paketi kavramlarının, kurum ve çalışanlarının bakış açılarıyla tanımlanması
- Kurum içi dengeyi sağlamak üzere İş Değerlemenin yapılması (İş değerleme için, çözüm ortaklığı içerisinde olduğumuz ve Türkçe'ye çevirilerini yaptığımız online iş değerleme platformu Gradar kullanılmaktadır. Gradarın anlatım videosuna buradan ulaşabilirsiniz. Müşterimizin ihtiyaç ve beklentilerine bağlı olarak farklı danışmanlık şirketlerinin araçları da kullanılabilmektedir.
- Ücret politikasının, kurumun ihtiyaçlarını ve stratejilerini destekleyecek şekilde belirlenmesi
- Çalışan Değer Önermesi'ne bağlı olarak Toplam Ücret Paketi bileşenlerinin belirlenmesi ve paketin tasarlanması (baz ücret, prim ve/veya bonus yapısı, yan haklar)
- İletişim dahil olmak üzere uygulamaya geçiş ve uygulama aşamalarına destek verilmesi

Örnek Proje Yaklaşım ve Çıktıları

HRMONDO İnsan Kaynakları ve Yönetim Danışmanlığı

Merkez Mah. Ece Sokak Şelale Evleri Sitesi A11 Blok No:16D Daire:34 Kağıthane/İstanbul
E-mail: murat.karakas@hrmondo.com
Telefon: +90 (212) 321 7348 / (533) 309 6046