İK Uygulamaları – İş Kanunu İlişkisi Eğitimi

İnsan Kaynakları Yönetimi ile İş Kanunu, birbirlerinden bağımsız olmayan hatta bolca iç içe geçen, birlikte yürütülmesi gereken disiplinler. Bu nedenle; insan kaynakları süreçlerinin tasarlanması ve uygulanması çalışmalarında yer alan tüm çalışanlar bu eğitimden faydalanabilirler.
Her iki konunun uzmanlarının birlikte verdikleri eğitim kapsamında hem ilgili İş Kanunu maddeleri uygulamalarıyla birlikte ele alınıyor hem de İK uygulamalarının temel prensipleri ile birlikte önleyici etkisi, pratik hayattan örnekleriyle birlikte paylaşılıyor.

Eğitim İçeriği

  > İnsan Kaynaklarının Dünü, Bugünü ve Geleceği
  > Yürürlükteki İş Kanununun Ruhu ve Temel Prensipleri
  > İş Kanunundan Doğan Temel Çalışan Hakları  - Toplam Ücret Paketi İlişkisi
  > Fesih Süreçleri - İşe Alım, Performans Yönetimi ve Kariyer Yönetimi İlişkisi
  > İstihdam Teşvikleri - Norm Kadro Planlaması İlişkisi

  > Çalışma Süreleri, İzinler, Analık Hali, Kısmı Çalışma ve Diğer Koşullarla İlgili Kısıtlar - İşveren Markası İlişkisi

Tarih
25 Ekim 2017, Çarşamba
09:30-16:30

Yer
Workinton Levent 199 Binası, Levent-İstanbul

Eğitim Ücreti
500 TL + KDV

Kayıt İçin
murat.karakas@hrmondo.com

Ömrüncegül İçöz Koyuncuoğlu

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu, 2002’den bu yana İstanbul Barosuna kayıtlı. Başta iş hukuku ve şirketler hukuku olmak üzere hukuksal danışmanlık ve eğitim hizmetleri sunuyor. Ernst&Young Türkiye’de başladığı çalışma hayatına, sırasıyla Nestle Türkiye Gıda Sanayi A.Ş. ve Avon Kozmetik Ürünleri Sanayi A.Ş.’de şirket avukatı olarak devam etti, ardından 2007 – 2012 yıllarında PwC Vergi ve Hukuk Hizmetlerinde kıdemli müdür olarak görev yaptı. TÜSİAD ve YASED bünyesinde oluşturulan şirketler hukuku ve iş hukuku çalışma gruplarında yer aldı, Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun hazırlık çalışmalarına katıldı. PwC Business School tarafından gerçekleştirilen şirketlere özel ticaret kanunu ve iş hukuku eğitimlerinde aktif görevler üstlendi. Halen Koyuncuoğlu Köksal Hukuk Bürosunda Yönetici Avukat olarak çalışmakta, Koç Üniversitesi bünyesindeki Yönetici Geliştirme Programı’nın İş Hukuku Eğitmenliğini yapmakta ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde insan hakları hukuku alanında yüksek lisansa devam etmektedir.

Murat Karakaş

20 yıla yakın süredir insan kaynakları alanında yöneticilik ve danışmanlık pozisyonlarında görev yapıyor. Karakaş; organizasyon yapısı, iş analizi, iş tanımları ve yetkinlik modeli oluşturma, başta ücret yönetimi, performans yönetimi ve yetenek yönetimi olmak üzere insan kaynakları süreçlerinin tasarlanması, çalışan bağlılığı anketleri, norm kadro ve işgücü planlaması, bordro yönetimi ve teşvik süreçleri, iş sağlığı ve güvenliği gibi konulardaki uzmanlığı ile pek çok şirkete kurumsal dönüşüm ve entegre İK sistemlerinin kurgulanması konusunda danışmanlık verdi, şirketlerde bu sorumlulukları yerine getirdi. İçel Anadolu Lisesi'nin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü bitirdi ve daha sonrasında Yıldız Teknik Üniversitesi’nden İK Yönetimi alanında yüksek lisans derecesini aldı. Lisans bitirme tezini "İşe Alımda Sayısal Yöntemler", yüksek lisans bitirme tezini ise "Örgütsel Vatandaşlık Davranışı" üzerine yaptı. T-Systems Turkey, Probil, Agito Software ve D&R'da insan kaynakları, iş geliştirme, kalite ve mali işler konularında çalışan Karakaş, PricewaterhouseCoopers (PwC) ve Towers Watson Türkiye'de proje yöneticisi ve danışman olarak İnsan Kaynakları ve Kurumsal Gelişim projelerinde etkin şekilde yer aldı. Murat Karakaş, İK danışmanlığının yanı sıra uzmanlık alanındaki konular ile ilgili olarak eğitmen ve konuşmacı olarak görev alıp, özellikle Ücret Yönetimi ve İK Metrikleri alanlarında lisans ve yüksek lisans programlarında konuk olarak dersler de veriyor. Koçluk alanında AoEC Practitioner Diploma sahip olup iyi derecede İngilizce bilen Karakaş, evli ve bir kız çocuğu babasıdır.